جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵
سیگار،چاقی و وارثت 3 عامل مهم بروز سرطان
تصویر بزرگ

رییس پژوهشکده سرطان سینه جهاددانشگاهی گفت: چاقی به عنوان دومین علت اصلی ایجاد سرطان، قابل پیشگیری بوده و درصورت حفظ وزن متعادل می توان تا حدود 50 درصد از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

 پیشگیری یک عامل کلیدی در برنامه کنترل سرطان است لذا پرهیز از برخی فعالیتهای پرخطر و رعایت برخی نکات ایمنی می تواند ما را تا حد بسیاری از بروز سرطان ها مصون دارد.

دکتر کیوان مجیدزاده با اشاره به اینکه براساس تحقیقات اخیر انجام شده سیگار اولین عامل ایجاد سرطان در افراد سیگاری به شمار می آید؛ افزود: این عامل کاملا قابل پیشگیری است و پرهیز از این رفتار پرخطر درصد بسیار بالایی از احتمال ابتلای افراد به سرطان را کاهش می دهد.
وی بااشاره به این نکته که سه عامل سیگار،چاقی و توارث مهمترین علل بروز سرطان در افراد به شمار می رود؛ گفت: از بین مجموعه فاکتورهای عامل بروز سرطان، برخی از آنها قابل پیشگیری است که با آموزش، تغییر نگرش و تغییر عملکرد در جامعه طی 10 تا 20 سال می توانیم 75 درصد از میزان ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش دهیم.
مجیدزاده بااشاره به اینکه برخلاف تصور عامه مردم دلایل وراثتی نیز تا 50 درصد قابل پیشگیری از بروز سرطان سینه است؛ تاکید کرد: از این رو به افرادی که در خانواده آنها بیش از دو نفر به سرطان مبتلا شده اند، یا در بین یکی از اعضاء خانواده سرطان خاص دیده شده ( مثلا سرطان سینه در یک مرد) یا ابتلا به سرطان در یکی از اعضای خانواده که زیر 40 سال سن دارد؛ توصیه می شود حتما به کلینیک های سرطان مراجعه و مورد آزمایشات مربوط به میزان احتمال ابتلا در سرطان قرار گیرند.
وی به خانم های بالای 30 سال سن تاکید کرد: معاینه سالانه سینه توسط متخصص سرطان و در مراکز مجاز همچنین مراجعه به موقع پس از مشاهده علائم مشکوک در سینه از جمله ترشحات غیر طبیعی، فرو رفتگی ناگهانی،تغییر اندازه و شکل و احساس توده یا جسم سفت در سینه، توصیه اکید می شود.
سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که تشخیص به موقع و درمان صحیح آن می تواند منجر به درمان قطعی در بیماران سرطانی شود.
منبع: ایرنا
بازدید: 670
سامانه جستجوی دارو

سایتهای دیگر

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 

 

عناوین برگزیده خبرها
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

پوکی استخوان


جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت


آمار سایت