جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵
برخی داروهای شیمی درمانی وارداتی عوارض دارند
تصویر بزرگ

رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با اشاره به این که برخی از داروهای گران قیمت وارداتی شیمی درمانی عوارض زیادی دارند، از اوستین به عنوان داروی جدیدی نام برد که در نسخه های شیمی درمانی مشاهده می شود، اما روی کلیه و کبد اثر نامناسب می گذارد.

 دکتر محمدرضا قوام نصیری درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: داروهای جدیدی که در درمان هدفمند (تارگت تراپی) کاربرد دارند و خیلی گران نیز هستند، به صرف برخورداری از تاییدیه سازمان داروی آمریکا، مورد استفاده قرار می گیرند و هزینه های سنگینی بر دوش بیماران می گذارند.

وی در خصوص عوارض این قبیل داروها گفت: یکی از عوارض، خونریزی است. این داروها روی عروق اثر می گذارد و سبب پارگی عروق باریک می شوند.
رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران اظهارکرد که اگر پارگی عروق در مغز باشد، سبب سکته مغزی شده و این کار می تواند حیات بیمار را تهدید جدی کند. 
به گفته دکتر قوام نصیری، تجویزکنندگان این داروها باید به خوبی از تاثیرات آنها اطلاع داشته باشند، اما برخی از پزشکان بیولوژی استفاده از دارو و اثر آن روی سلول های سرطانی را به طور کامل نمی دانند.
قوان نصیری تاکید کرد که متاسفانه تعدادی زیادی از بیماران ما دستخوش این عوارض و حوادث می شوند و علاوه بر درد و الام بیماری باید هزینه های اضافی و سایر آسیب ها را تحمل کنند.
 
** استفاده بی رویه از شیمی درمانی برای درمان سرطان 
قوام نصیری به استفاده بی رویه از شیمی درمانی برای درمان سرطان در کشور نیز اشاره کرد و گفت: تبعات این موضوع به مسائل مالی محدود نمی شود و عوارضی جانی هم برای بیماران دارد.
وی با اشاره به این که سالانه 1500 میلیارد تومان صرف داروی شیمی درمانی در کشور می شود، گفت: اگر همه جوانب برای انجام یک شیمی درمانی در نظر گرفته شود، متوجه می شویم که این تعداد مورد نیاز نیست. 
وی مهمترین درمان سرطان را جراحی اعلام کرد و گفت: میزان اثربخشی شیمی درمانی در درمان سرطان ها بیش از 10 درصد نیست و جراحی و رادیوتراپی 90 درصد از درمان بیماری سرطان را به خود اختصاص داده است.
وی بر لزوم نظارت بر انجام شیمی درمانی توسط وزارت بهداشت تاکید کرد و گفت: علاوه بر آنکولوژیست ها، متخصصان زنان ( فلوشیپ سرطان زنان) و ارولوژیست ها برای درمان از شیمی درمانی با هورمون درمانی استفاده می کنند که این کار می تواند عوارضی برای بیماران داشته باشد.
قوام نصیری اظهار کرد که نبود آگاهی کامل برخی از متخصصان از جمله آنکولوژی یا هماتولوژی که سرطان خون و لنفوم ها را درمان می کنند، مشکلاتی را برای افراد بیمار ایجاد می کند.
 
** عوارض شایع شیمی درمانی 
وی به عوارض شیمی درمانی اشاره کرد و گفت: داروهای شیمی درمانی اغلب از طریق خون به بدن تزریق می شود بنابراین اکثر بافت و ارگان های حساس بدن مانند مغز استخوان را تحت تاثیر قرار می دهد، که می تواند ایجاد کم خونی کند.
رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی اظهار کرد: اختلال در کار دستگاه گوارش از دیگر عوارض این کار است که اگر ادامه پیدا کند سبب تهوع، استفراغ و لاغری بیمار می شود.
وی بیان کرد: این وضعیت روی پوست هم تاثیر دارد و سبب ریزش مو در بیماران می شود که سبب ناراحت آن به خصوص زنان می شود. 
قوام نصیری ادامه داد که برخی از داروها مانند گروه تاکسن ها که برای درمان سرطان سینه استفاده می شود، عوارض جدی روی عوارض عصبی محیطی روی بیمار ایجاد می کند.
وی گفت: برخی از داروها عوارض جلدی روی پوست دارند و بیمار را اذیت می کنند که از خارش های جزیی گرفته تا قزمز شدن،تاول زدن و خارش های مزمن ناراحت کننده را شامل می شود.
قوام نصیری با اشاره به اینکه شیمی درمانی در برخی سرطان ها چندان موثر نبست، گفت: سرطان حنجره به خصوص در مراحل اولیه ارتباط چندانی با شیمی درمانی ندارد و با اشعه و رادیوتراپی خوب می شود. در این حالت، بیمار بدون عوارض جانبی شیمی درمانی مداوا می شود.
وی بر لزوم ایجاد تشکبلات واحد در مورد مسئولیت درمان بیماران در کشور تاکید کرد و گفت: با تحقق این کار، علاوه بر نظارت بر درمان بیماران، نظام پاسخگویی هم ایجاد می شود.
منبع: ایرنا
بازدید: 1641
سامانه جستجوی دارو

سایتهای دیگر

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 

 

عناوین برگزیده خبرها
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

پوکی استخوان


جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت


آمار سایت