شنبه ۱۸ دي ۱۳۹۵
آسیب های قلیان و سیگار الکترونیکی را جدی بگیرید
تصویر بزرگ

رییس مرکز تحقیقات تکنولوزی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به مشکوک بودن سیگار الکترونیکی و یا قلیان الکترونیکی به سرطانزایی گفت: اما مطالعات مختلف آسیب این نوع دخانیات به لب و دهان و نیز عفونت زایی آنها در ریه را ثابت کرده اند.

 دکتر احمد جنیدی جعفری در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مطالعات حیوانی محققان در آمریکا و اروپا سرطانزا بودن دودکردنی های الکترونیکی را تائید کرده و مطالعات بیشتر در این زمینه در دست انجام است.

جنیدی با بیان این که استفاده از نوع الکترونیکی دودکردنی ها سبب ترک مصرف سیگار و یا قلیان سنتی نمی شود و نیکوتین از طریق آنها نیز به بدن می رسد، ادامه داد: در ضمن، مشکوک بودن به سرطانزایی و نیز تاثیر سیگارها و قلیان های الکترونیکی در ابتلا به برخی بیماری ها از جمله التهاب تنفسی، از مضرات مصرف آنها است. 
جنیدی به استفاده از حلال های معطر در قلیان ها و یا سیگارهای الکترونیکی اشاره کرد و گفت: هرجا از حلال های معطر استفاده شود بحث سرطان هم مطرح می شود.
وی بیان کرد: براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، سیگار از هر نوع آن مشکل دارد و آسیب زا است و مردم نباید از آنها استفاده کنند. 
به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، در سیگار الکترونیکی مقداری زیادی نیکوتین و ترکیباتی مانند ضدیخ، بنزن، انواع الکل ها و هیدروکربن های اروماتیک پیدا شده که این مواد برای سلامتی افراد مضر است.
رییس مرکز تحقیقات تکنولوزی بهداشت محیط گفت: سازمان غذا و داروی آمریکا نیز مصرف این نوع سیگارها را تایید نکرده و گفته که آنها مشکلاتی برای سلامت افراد ایجاد می کنند. 
وی افزود: شرکت های تولیدکننده سیگار الکترونیکی اصرار بر بی ضرربودن این نوع سیگارها دارند ولی مطالعات انجام شده نشان دهنده وجود ترکیبات شیمیایی متعددی در سیگار الکترونیکی است که به عنوان یک سم می تواند آسیب زا باشد.
منبع: ایرنا
بازدید: 1043
سامانه جستجوی دارو

سایتهای دیگر

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 

 

عناوین برگزیده خبرها
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

پوکی استخوان


جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت


آمار سایت