جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵
اختلال عملکرد تیروئید در ضربان نامنظم قلب تاثیر دارد
تصویر بزرگ

متخصص قلب و عروق و فلوشیپ الکتروفیزیولوژی قلب با بیان اینکه 2 تا 3 درصد فیبریلاسیون دهلیزی(ضربان‌ نامنظم‌ قلب) در اثر اختلال عملکرد غده تیروئید رخ می دهد، افزود: ارتباط بسیار زیادی بین اختلال عملکرد تیروئید و بیماری های قلبی عروقی از دوران جنینی وجود دارد.

 دکتر ثریا شهرزاد در حاشیه ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب و غدد و قلب و اعصاب در جمع خبرنگاران اظهارکرد: نارسایی قلبی و اختلال عملکرد غده تیروئید به هم پیوسته هستند و در تشخیص و درمان هر یک از این بیماری ها باید از نظرات متخصصان دو حوزه بهره‌مند شد چراکه در غیر این صورت بیماران دچار عوارض متعدد می‌شوند. 

وی با بیان اینکه هورمون های تیروئید ارتباط نزدیکی به بیماری های قلبی دارند، افزود: در مواجهه با این بیماری ها باید به بررسی غده تیروئید نیز پرداخته شود زیرا هرچند ممکن است تظاهرات بالینی نداشته باشد، اما کاهش و افزایش هورمون های تیروئید می تواند مشکل ساز شود. 
متخصص قلب و عروق با تاکید بر اینکه فرد مبتلا به بیماری های قلبی باید از نظر تیروئید نیز بررسی شود، تصریح کرد: تیروئید می تواند موجب افزایش فشارخون یا کلسترول خون شود. 
وی گفت: نارسایی قلبی نیز می تواند باعث بروز بیماری تیروئید شود که در نهایت این بیماری ممکن است تغییراتی در ضربان قلب ایجاد کند. 
شهرزاد با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند تیروئید در بسیاری از موارد بدون تظاهرات بالینی است، افزود: با توجه به اینکه با افزایش سن بیماری های تیروئید به ویژه کم کاری تیروئید افزایش می یابد، باید به صورت دوره ای به بررسی تیروئید نیز توجه شود تا در صورت وجود مشکل، با تشخیص زودهنگام به درمان پرداخته شود. 
این متخصص قلب با بیان اینکه پزشکان نیز در مواجهه با بیماران قلبی به وضعیت تیروئید آنها نیز باید توجه داشته باشند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در کشور ما بیماری های تیروئید به دلیل اقلیم خاص آن شایع است، لازم است پزشکان به این بیماری توجه بیشتری کنند. 
منبع: ایرنا
بازدید: 981
سامانه جستجوی دارو

سایتهای دیگر

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 

 

عناوین برگزیده خبرها
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

پوکی استخوان


جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت


آمار سایت