شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
داروهای گیاهی،سنتی و فرآورده های طبیعی به فهرست دارویی کشور اضافه می شوند
تصویر بزرگ

مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس تبصره ماده 86 برنامه ششم توسعه، سازمان غذا و دارو مکلف به افزودن داروهای گیاهی، سنتی و فرآورده های طبیعی به فهرست دارویی کشور شده است.

 دارو اساسا به آنچه برای تشخیص، درمان، بهبودی و یا پیشگیری از یک بیماری مورد استفاده قرار می گیرد، اطلاق می شود. 

داروی سنتی منشا گیاهی دارد و براساس اطلاعات و منابع نسخ قدیمی طب سنتی از جمله ابن سینا و جرجانی ساخته می شود. 
داروی گیاهی نیز به داروهایی گفته می شود که براساس تحقیقات ساخته شده و ممکن است در کتب قدیمی به آنها اشاره نشده باشد. 
فرآوردهٔ طبیعی هر ماده‌ای است که طی چرخهٔ زندگی تولید می ‌شود. فرآورده ‌های طبیعی می ‌توانند از راه سنتز شیمیایی هم تولید شوند. 
دکتر محمود خدادوست افزود: اجرای این ماده در برنامه ششم توسعه، گامی ارزشمند در حوزه طب سنتی و مکمل است.
وی اظهار کرد که وزارت بهداشت هم براساس برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی موظف است خدمات تایید شده طب سنتی را در نظام سلامت ادغام کند.
خدادوست ادامه داد: وزارت بهداشت همچنین براساس این برنامه باید نسبت به ساماندهی و توسعه آموزش، پژوهش و ارایه خدمات درمانی این حوزه اقدام کند که تحقق آن به معنی تعریف طب سنتی در نظام سلامت کشور است.
وی، ارایه خدمات درمانی و آموزش طب سنتی در خانه های بهداشت اشاره کرد و گفت: این کار به منزله آغاز ادغام طب سنتی در نظام سلامت کشور است.
 
** گرایش به طب سنتی و مکمل در دنیا رو به افزایش است
مدیر کل دفتر طب سنتی، ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت اظهارکرد: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که گرایش به سمت طب سنتی و مکمل در سراسر جهان روبه افزایش است و نه تنها برای درمان بیماری ها به ویژه بیماری های مزمن پرکاربرد است، بلکه به طور گسترده در پیشگیری از بروز بیماری ها و نیز ارتقا و حفظ سلامت نیز کارایی دارد.
خدادوست ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت اقدام به تدوین استراتژی 2014 تا 2023 در حوزه طب سنتی کرده و هدف از این کار را تاکید بر ادغام خدمات طب سنتی و مکمل در نظام سلامت عنوان کرده است.
وی اظهار کرد: بسیاری از کشورها قبل از تاکید سازمان جهانی بهداشت، به این حوزه ورود کردند و پیشرفت های خوبی هم داشته اند؛ چین از جمله کشورهایی است که در قانون اساسی خود استفاده از ظرفیت طب سنتی را در کنار طب رایج نوین تکلیف کرد و طب سنتی چین یا طب سوزنی در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی توسعه و رشد قابل توجهی یافته است.
به گفته دکتر خدادوست، در چین حدود 440 هزار و 700 موسسه ارایه مراقبت بهداشتی طب سنتی وجود دارد و حدود 90 درصد از بیمارستان های این کشور دارای بخش طب سنتی بوده و این خدمات را به مراجعان به صورت سرپایی و بستری ارایه می دهند.
خدادوست با اشاره به وجود قدمت چند هزار ساله طب سنتی در کشور گفت: ما دوران فترت حدود 150 ساله طب سنتی را پشت سرگذاشته ایم و درصدد بهره گیری از این شیوه هستیم.
وی اظهار کرد: وارد شدن خدمات طب سنتی در نظام سلامت به رغم ریشه دار بودن در فرهنگ و باورهای ما و نیز با وجود قدمت بسیار طولانی در ایران، نسبت به بسیاری از کشورها عقب هستیم.
منبع: ایرنا - خبرگزاری جمهوری اسلامی
بازدید: 1122
سامانه جستجوی دارو

سایتهای دیگر

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 

 

عناوین برگزیده خبرها
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

پوکی استخوان


جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت


آمار سایت