شنبه ۳ تير ۱۳۹۶
ترکیب داروهای شیمی‌درمانی برای اثربخشی بیشتر
تصویر بزرگ

محققان دانشگاه تگزاس دریافتند ترکیب داروی دوکسوروبیسین با داروهای شیمی درمانی اثر بخشی درمان را افزایش می دهد و از طرفی عوارض جانبی این دارو از قبیل مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد.

 به گزارش مدیکال ساینس، این دارو که به طور گسترده در درمان انواع سرطان از جمله سرطان روده کاربرد دارد، سبب آسیب به قلب می‌شود. مطالعات جدید نشان می‌دهد ترکیب این دارو با داروهای رایج شیمی درمانی علاوه بر افزایش اثربخشی آن، اثرات جانبی را نیز کاهش می‌دهد.

مطالعات قبلی نشان داد قرار گرفتن در برابر عوامل سرطان‌زا از قبیل آلاینده‌های مختلف، منجر به استرس اکسیداتیو و سرطان می‌شود. مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان با جلوگیری از تشکیل رادیکال‌های آزاد از استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد استفاده از یک آنزیم به نام ردوکتاز آلدوز به همراه داروی دوکسوروبیسین، مواد سمی آسیب‌رسان به قلب را کاهش می‌دهد.
از طرفی سیگنال‌های اکسیداتیو بر اثر این آنزیم مسدود و مهار می‌شوند. بنابراین این روش از رشد تومور جلوگیری کرده و مانع از متاستاز سرطان می‌شود. این دارو علاوه بر درمان سرطان روده بزرگ، در سرطان‌های ریه و سینه نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports Nature منتشر شده است.
منبع: خبر گزاری جمهوری اسلامی_ایرنا
بازدید: 947
سامانه جستجوی دارو

سایتهای دیگر

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان

 

 

عناوین برگزیده خبرها
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

پوکی استخوان


جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها
بازدید وزیر بهداشت تایلند از شرکت داروسازی رها

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت
رونمايي از 2 داروي جديد در اصفهان با حضور وزير بهداشت


آمار سایت